Organizasyonların Eğlence Kaynağı: Düğün Orkestraları

Düğün orkestrası seçiminde nelere dikkat etmelisin, fiyatlar ortalama ne kadar gibi birçok merak ettiğin sorunun yanıtı bu postta biliyorsun değil mi? Üşengençliği bırak ve oku!

Bir düğünün olmazsa olmazı nedir? Diye soracak olursak, sizin de aklınızdan müzik geçer diye düşünüyoruz. Mekânın şıklığı, eşsiz yemekleri ve müzik kalitesi; düğünlerin olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Her şehirde birden fazla orkestra düğün organizasyonları için özel repertuarlar hazırlanır. Kostümlerinde belirlenmesiyle sahne önünde yapılacak dans şovu ile ortam daha da renkli bir hale geliyor.

Düğün mekânları kimi zaman çiftler için canlı müzik grup hizmetlerini ortaya çıkarır. Ancak kimileri özel bir orkestrayla çalışmak istiyor. Siz de böyle düşünüyorsanız, orkestra seçiminizi yaparken çok dikkat etmelisiniz!

Düğün Orkestrası Nasıl Seçilir?

Düğün orkestralarını incelemeden önce kendi bütçenizi belirlemeniz şarttır! Sadece orkestra için ne kadar harcama yapacaksanız bütçenizi ayarladıktan sonra firmaların sizlere sunduğu fiyatları filtreleyerek ilerleyebilirsiniz.

Orkestra firmalarını incelerken; sayfalarında bakacağınız ikinci şey; performans videoları olmalı! Öncesinde katıldıkları düğünlerde ne tarz şarkı çalmışlar? Dinleyiciler ne kadar verim alabilmiş? Sağladıkları performans nasıl? Bunlar gibi birçok sorunun cevabını performans videosundan keşfedebilirsiniz. Bazı orkestralar, evlenmek isteyen çiftleri düğün gününden önce canlı bir performans için davet edebiliyorlar. Bu da aklınızda bulunsun!

" Düğün yapacağınız mekânın sahnesini inceledikten sonra ilk yapmanız gereken şey; orkestra arayışına girmenizdir. Bazı orkestraların ekip sayısı 20'ye kadar ulaşabiliyor. En iyi düğün orkestraları ile görüşseniz dahi, anlaşacağınız mekânın ekip sayılarına uygun değilse farklı bir alternatife yönelmenizi tavsiye ederiz." 

Düğün Orkestrasına Sormanız Gerekenler

 • Önceki canlı performanslarınızı izleyebiliyor musunuz?
 • Kaç saat sahne performansı sergileniyor?
 • Düğüne kaç saat önceden gelip hazırlanmanız gerekiyor?
 • Ekibinizde toplamda kaç kişi var? Kullandığınız enstrümanlar nelerdir?
 • Sunduğunuz bir düğün paketi mevcut mu? Ses ve ışık sistemlerini orkestra olarak siz mi temin ediyorsunuz?
 • Orkestranın dışında karşılama müziği, dans gösterisi, DJ, gibi ekstra hizmetleriniz var mı?
 • Düğün zamanında ihtiyacınız olan, istediğiniz ekipmanlar nelerdir?
 • Repertuarınızda hangi şarkılar mevcut? Yöresel müzikleri çalabilir misiniz?
 • Düğünde çalınacak şarkı listesini beraber yapabiliyor muyuz?
 • Sahneye çıkacağınız zaman düğün temasına uygun kostümleriniz var mı?
 • İnteraktif çalışmalarınız mevcut mu?
 • Ödeme işlemlerini nasıl gerçekleştirebiliyoruz? Taksitle veya kredi kartıyla ödeme mevcut mu?

Düğün Orkestrası Fiyatları

Düğün orkestrası ayarlayacaksanız, fiyatların 2.000 TL'den 15.000 TL'ye kadar çıkabileceğini belirtmeliyiz. Oldukça geniş bir fiyat aralığı vardır. Aynı zamanda orkestra fiyatlarını belirleyen birçok faktör bulunuyor ve bunların başında performans etkilidir. Ekip, genelde 1-2 saat süren bir performans sergiler. Tabi ki sürenin artması fiyatları da arttırıyor.

Orkestrayı kiralarken fiyatların etkilenmesine neden olan diğer faktör; deneyim ve popülerlik! Ünlü isimler ile çalışmış ve daha önceden tecrübesi bulunan orkestraların fiyatları genelde daha yüksektir. Ayrıca ne kadar sektörde bulundukları da önemlidir. Daha önce kaç organizasyonda sahne aldıkları fiyatı da oldukça arttırır.

Düğün gününüz için bir orkestra ile anlaşacaksanız, ekipteki müzisyen sayılarına bakmanız gerekir. 10 kişinin olduğu bir orkestranın 5 kişilik olan orkestralara göre fiyatı daha yüksektir.

İşte, düğün orkestrası seçiminize yardımcı olacak fikirler

Düğünde kullanılacak olan temayı doğrudan etkileyen orkestra seçimi, için mükemmel seçenekler bulunur. Düğün orkestrası için bir seçim yapacaksanız, orkestra ile karşılama müziği ve üçlü trio müzik grubu hakkında konuşmanızı tavsiye ederiz!

 1. Vintage tarzı bir düğün için: Tango

Düğününüzün eski bir temayla seyretmesini, yiyecek içecekten dekorasyona kadar vintage esintilerin varlığını istiyorsanız orkestranız da belli: Tango orkestrası… Hafif bir ritme sahip lirik müzikler eşliğinde unutulması imkânsız danslar için tango düğün orkestrası sizleri bekliyor!

 1. Geleneksel düğün konseptleri için: Davul ve Ritim

Türk gelenek ve göreneklerine uyum gösteren ancak modern bir yaklaşımı dâhil ederek evlenmek isteyenler için tavsiye edeceğimiz orkestra; davul ağırlıklı orkestralardır. Güneşin batması ile düğününüzde farklı bir ortam katmış olacaksanız.

 1. Salon Düğünleri: Her Telden Olmasın

Salon düğünü isteyen çiftler için genellikle salonlara sahip mekânların orkestrası sizin için büyük bir kolaylık sağlar. Ancak daha farklı bir orkestra kiralayıp salonda onlara yer vermek mümkün. Bu kapsamda dikkat etmeniz gereken şey; orkestranın çok sesliliğidir.

 1. Kokteyl Havasında Düğün İçin Orkestra Önerisi: Klasik ya da Jazz

Klasik bir tarzınız varsa, sizlere tavsiyemiz klasik veya Jazz orkestralardır. Klasik bir düğün için vazgeçilmez olan orkestralar, sizi farklı bir hava sokacaktır. Ancak unutmayın; bu orkestralar ile anlaşırken repertuarı birlikte hazırlayın!

0 Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı