Evlilik öncesi bilinmesi gereken 10 şey

Evlenmeden önce bazı şeyleri bilmiyoruz bende bilmiyordum ve yaşayarak öğrendim ve yaşayarak öğrendiğim bazı noktaları da sizinle paylaşmak istedim Hadi başlayalım.


 

Bazı konulardan bahsetmek istiyorum. Tabii ki evlilik çok güzel bir şey. Biriyle hayatını paylaşmak sevdiğin bir insanla beraber olmak gerçekten ondan daha güzel bir şey yok ama...

Evlenmeden önce bazı şeyleri bilmiyoruz. Bende bilmiyordum ve yaşayarak öğrendim ve yaşayarak öğrendiğim bazı noktaları da sizinle paylaşmak istedim Hadi başlayalım.

Selam arkadaşlar umarım her şey çok güzeldir bu tarafta herşey Süper.

1-Evlilik hakkındaki ilk bilmemiz gereken ilk şey;

İlki, bir senesinin alışma süreci olduğunu bilmemiz gerekiyor ve bunu kabullenmemiz gerekiyor. Çünkü;

Evlenmeden önce kendi evindeydin. Kendi zamanını kendini istediğin şekilde harcıyabiliyordun ama evlendikten sonra birisiyle her daim yaşadığın için alışma süreci oluyor, cicim ayları oluyor tabii ki ve cicim ayları ile beraber çalışma süreci de oldu. Ya nasıl yaşar nasıl yer nasıl temizlik anlayışı ne?

Bu tür şeylere, alışarak ve ortada buluşarak öğreniyoruz.

Mesela ben ilk evlendiğimiz sene alışma sürecinde bayağı kendim, kendi kendime baya sorunlar yaşadım. Ben ne yaptım diye sorguladım kendimi ama ona olan sevgim hepsinin hepsinin üstesinden geldi ve o bir senede birbirimize güzelce alıştık hatta bir sene bittikten sonra Vay Be! biz bir seneyi atlattık. Hadi gazamız Mübarek olsun ve yolumuza devam ettik.

2- Evlilik hakkındaki bilmeniz gereken ikinci şey;

Temizlik anlayışları farklı oluyor mesela ben.

Pisliğe hiç sevmem ama bazı noktalarda dağınık olabilirim.

Çok düzenli her şeyin böyle yerli yerindedir ve aslında güzel bir şey birbirimizi dengeliyoruz bu konuda ama mesela bazen evde anlık olur o.

Onun hiç hoşuna gitmezdi ama.

Düzenlediği zaman mesela toz falan gördüğüm zaman benim hiç hoşuma gitmezdi.

O yüzden bir şekilde ortada buluşup o düzenlerdi ve ben temizlerdim ve bu alışma sürecinde böyle böyle yaşaya yaşaya.

Herşeyi böyle ortada buluşabildik.

3-Üçüncü tavsiyem evlenmeden önce;

Azda olsa birkaç tane yemek tarifi bilin çünkü.

Hiçbir şekilde yemek yapmayı bilmiyorsanız gerçekten çok stresli olabilirsiniz/ O anda internetlerde yemek yapmayı araştırıp veya tadı güzel olacak mı olmayacak mı diye stres yapıp, bu o durumlardan uzak kalabiliriz. En azından bir iki tane veya üç tane çok güzel yapabildiğin bir şey varsa cebinde.Onları kullanabilirsiniz ilk süreçte.

Sonra tabii ki zaman geçtikçe deneye deneye elinin lezzeti değişiyor tabii ki daha tecrübeli oluyorsun ve yemekler daha güzel lezzetli olabiliyor. Mesela ben işten gelirdim çok yemek yapmayı bilmiyordum ilk evlendiğim zamanlar. Ama birkaç tane şey biliyordum hatta evliliğimizin birkaç ayı hep aynı şeyleri yedik makarna köfte tavuk pilav.

Ondan sonra şehriye çorbası yapmayı biliyordum. Ve o kadar. Ama zaman geçtikçe yemek yapmayı öğreniyorsun ve deniyorsun, boş zamanlarında yeni tarifler denediğin zaman elinin lezzeti değişiyor.

O yüzden evlenmeden önce birkaç tane yumurta kırmasını ya da patates kızartmasını Hani bu tür şeyleri bilmeniz sizin için çok faydalı.

4-Dördüncü konu;

Birbirinize ben zamani vermeyi alıştırın yani günün yarım saat olsun kırk beş dakikası olsun kendinize zaman ayırın o da öyle kendisine zaman ayırsın. yok kitap Mi okuyacaksin? Tek başına ya da gidip bir iki playstation mi oynayacaksın? Ya da sen bir yeri o an video mu izleyeceksin ya da bir film mi izleyeceksin insanların kendi kendine kalıp deşarj olmaları bazen ihtiyaç oluyor o yüzden size dese AAA! Biraz zaman ayır, biraz zaman ver bana dese gücenmeyin birbirinize zaten önünüzde o kadar çok sene var ki, yeterince vakit geçireceksiniz ve Allah ömür versin. Allah sağlık versin. Amin.

5-Beşincisi;

Her iki tarafa da geçerli bu. Kendinize bakmaya devam edin.

Evli değilken, bekarken nasıl bakımlıysanız. Evlendikten sonra da öyle bakımlı olun. Cünkü kendinize zaman harcayarak ve kendinize bakım yaparak kendimize olan güvenimizde artar.

Mesela ben çok makyaj süren bir insan değilim ama benim bakimlarım daha çok doğal bakımlar. Kil maskem yok saç mazkem. Birçok şey yaparım kendime bakmak için mesela makyaj yapan kadınlar sabah kalktıklarında bir yere gitmeyecekleri halde hafif makyaj'ini koysunlar ve kendilerine çok daha verimli olacaklarından emin olsunlar.

6-Altıncısı;

Birbiriniz için değişebilirsiniz. Eğer eşin sana gelip dese aaa şunu şöyle yapsan daha iyi olmaz mı?

Senin kendinden ve kişiliğinden daha iyi ve daha gelişmiş olarak görmesi Normal. Sen de aynı şekilde karşındakini de sevmediğin bir şey varsa konuşarak söylersin o da kendini değiştirebilir ve beraber gelişirsiniz.

Beraber daha birbirinize uyum sağlayabilirsiniz. Tabi bazı şeylerde net düşüncen vardır, değişmezsin ama o sadece bir düşünce. Mesela misal vereyim size ben çok fevri bir yapım vardır bazen böyle yeri geliyor ansızın bir parlayabiliyorum.

O bana her zaman der ''ya bu kadar celallenme. azıcık daha sakin ol bir önce bir düşün ondan sonra konuş.''

Dediği zaman bende diyorum ki ya diyorum evet haklısın biraz da oturup bir 10'a kadar sayayım ondan sonra da aklındakiler bir toparlansın öyle konuşurum.

7-Yedinci söyleyeceğim bir şey;

Evinizi yuva yapın.

Kendi zevkinize göre dekor yapın beraber çikan ev alışverişlerini birbirinizin sevecegi bir şekilde düzene koyun evinize çünkü bir ev yuva yapınca her zaman eve gelmek istersin. Rahatını bulmak istersin ve her zaman kendi rahatının evinde olduğundan emin olabilirsin.

8-Sekizinci tavsiyem;

Unutmayın! arkadaşlarınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Her zaman arkadaşlara yer var. Mesela ben bazı şeyleri eşimle konuşamam ama en iyi kız arkadaşlarımla konuşabilirim o yüzden arkadaşlarımızdan vazgeçmeyin ve birbirinizle her zaman arayıp görüşmeye özen gösterin. Arada sırada da eşsiz çıkabilirsiniz sorun yok. O biraz ben zamanına geliyor ve O da aynısını yapabilir ve birbirinizi bu mesafeyi verebilirsiniz. Arada sırada tabii ki her zaman çıkin her zaman görüşün evinizde yuvanızdan kopun demiyorum kesinlikle ama arada bir gerçekten herkesin ihtiyacı oluyor arkadaşıyla baş başa bir yerlere gidip deşarj olmak.

9-Dokuzuncusu;

Onun arkadaşları da dahil edin. Evinize çağırın.

Erkek gecesi olsun ya da kız gecesi olsun biz yapıyoruz benim işim o kadar arkadaşlarıyla daha çok dış çıkmayı tercih ediyor evde takılmayı tercih etmiyor şu aralar. çünkü çocuklar var ve rahat olamıyorlar ve anlıyorum ben bunu sorun yok.

Onun arkadaşlarını da kendi arkadaşların gibi davranın.

10- Ve en son;

Tartışmada hiçbir sakınca yok. Tartışabilirsiniz ama tartıştığınız sebeplerde bir sebep olsun. Sebepsiz yere tartışma çok boş zaman, çok zamani harcamak. Yani gereksiz şeylere bağırıp çağırma yok. Hiçbir anlamı yok. Tartıştığın konunun bir sebebi olsun ve kendini haklı olarak görüyorsan o zaman tartışabilirsin ve karşındakini de bir şekilde kendi düşüncenin de görebilmesi için sağlayabilirsin.

Bağırarak çağırarak olmaz ama o tartışmada da bizzat çıkınca yok. Bu evliliğin tuzu biberidir.

Ben demiyorum senin düşüncen onun onun inanmasını sağlar yani onun düşüncesi farklı olabilir.

Ama birbirinizin düşüncelerini de anlayış göstererek birbirimizi ifade ederek tartışmakta hiçbir sakınca yoktur diyorum.

Evet böyle, bazı şeyler yaşayarak öğrenilir böyle söyleyerek tabii ki bilginiz olmasına, bilginiz olmasını istedim ve izlediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bir dahaki videoya kadar abone olmayı unutmayın, yorum yazmayı unutmayın lütfen ve paylaşın.

Kendinize çok iyi bakın Hoşçakalın.

0 Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı