Düğün Müziklerinizi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

Düğün müzik listem yok, düğün müzik listesi nasıl yapılmalı diye soruyorsan bu postu oku!

Hayallerin ile kavuşup, kaliteli bir düğün yaparak sevdiğinle dünya evine giriyorsun. Bu muhteşem anıya güzel bir müzik gerekir. Düğünün en mühim noktalarından biri düğün müzikleridir.  Üstelik sadece bir müzik değil, birden fazla müzikten bahsediyoruz. Unutmayın ki her bir müzik farklı bir duyguyu açığa çıkarır.  Öyle müzikler seçmelisiniz ki sizin mutluluğunuzu dışarı vurmalıdır.

Hareketli olarak bilinen düğün giriş müziklerini, durağan veya romantik müziklerini birleştirerek iyi bir seçim yapabilirsin. Diğer bir yandan ilk dans müzikleri, çok daha mühim bir durumdur. Tüm gözlerin size çevrilmesiyle, eşiniz ile istediğiniz şarkıyı seçebilirsin. Ancak genel olarak düğün dans müzikleri, dans türüne göre değişiklik gösterir. Şöyle evlenmek isteyen kişiler düğünden önce dans eğitimi konusunda yardım alarak ilk dans koreografisini oluştururlar.  Yavaş figürler gerektiren danslardan daha hareketli dans türleri de tercih edilebilir. Bu durum düğün teması bakımından değişir ve dans tarzınıza göre en uygun müzik seçilir. Şimdi siz okuyucularımıza düğün müziği seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri göstereceğiz!

  • Bencil olmayın davetlileri düşünün

Diğer taraftan düğün oyun havaları davetliler için çok mühim bir durumdur. Katılım gösterecek olan kişilerden bazıları kesinlikle oyun havasını düğünde ister. Bu durumda oyun havaları ilk dans müzikleri kadar önemlidir. Çünkü düğünün ilerleyen saatlerinde misafirleriniz eğlenmek isterler. Genellikle bu noktada damadın veya gelinin memleketine bakılır. Yörenizin müzikleri, kültürel nitelikli parçalar ve oyunlar düğünlerde olmazsa olmazdır.  Katılım gösteren misafirlerinizin eğlenebilmesi için ve sizlerin oynarken eşlik etmesi, tercih edeceğiniz müzikler ile mümkündür.

  • Giriş, pasta kesme gibi düğündeki organizasyona uygun müzik seçin

Unutulmaz bir düğün gerçekleştirmek için, düğün müziklerinin seçimi çok önemli! Konuklarınıza hem duygusal bir ortam hem de eğlenceli bir ortamı yaşatabilirsiniz. Düğün töreniniz için birkaç ana müzik temasına göz atmanız gerekir. Çiftlerin giriş şarkısı, ilk dans için tercih edilebilecek şarkı ve pasta kesimi sırasında tercih edilecek şarkılar.

Düğün eğlencesine davet edeceğiniz konukların sıkılmaması için yapmanız gerekenler; öncelik olarak düğün temasına uygun ve davetlilerin tercih edebilecekleri müziklere odaklanın. Bütün gün çalınacak şarkıları tek tek seçmekten ziyade, DJ veya orkestranıza giderek tercih edeceğiniz düğün atmosferini anlatmanız gerekir.

Salona güzel bir giriş gerçekleştirdikten sonra, hemen nikâh gerçekleştirilecekse nikâh masasına geçilir ve daha sonra ilk dans müziği çalmaya başlar. Çiftler evlilik hayatlarının ilk gecesinde, pistte tüm dikkatli bakışları unutarak, ilk danslarını gerçekleştirirler. İlk dans parçanızı seçerken, sizi daha çok duygulandıran ortak parçanızı tercih etmeniz önerimizdir! Herhangi bir parça seçmediysen romantik bir parça araştırmaya başla!

  • Düğün müziğinizi seçerken orkestra bu taleplerini karşılayabilecek mi kontrol edin

Düğün müziklerinizi araştırmadan önce orkestraları incelemen gerekebilir! Çünkü kimi orkestra düğün sırasında istenen performansı sağlayamaz. Bu durumda yapmanız gereken şeylerden biri; seçeceğiniz orkestranın daha önce gerçekleştirmiş olduğu performansları izlemektir. İçinizin rahat etmesi açısından orkestraya aklınızda bulunan tüm soruları sorun.

  • Düğün müziğini seçtiğinizde mutlaka prova edin

Eğer düğün dansınızı unutulması imkânsız olmasını istiyorsanız eşiniz ile güzel bir koreografi çalışmanız gerekir. Yani, gelin ve damadın dans figürlerinin uyumlu olması gerekir. Gelin hanım ve Damat beyin bu dans figürlerini çalışması ile sağlıklı bir dans gerçekleştirilmesi ihtimali çok yüksek.  Hatta sizlere çok daha iyi bir önerimiz var! Günler öncesinden çalışmak yerine düğün gününden 5 saat önce çalışmanız daha sağlıklıdır.  Kesinlikle düğünden hemen önce yapmayın! Çünkü düğününüzde yapacağınız dansın figürlerini kaçırabilir veya karıştırabilirsiniz.

  • Dans kurslarına gidin ve düğün müziğinize uygun koreografi öğrenin.

Dans türüne karar verdiniz mi? O zaman sizlerin hemen bu figürleri videolar eşliğinde öğrenmeniz gerekir. Kendi koreografinizi bu kapsamda kendiniz belirlersiniz tabi ki, ancak sizlere tavsiyemiz bu figürlerde yardım almanızdır. Dans kurslarını tercih ederseniz, düğününüzde daha sağlıklı ve göze hoş gelen bir performans sergileyebilirsiniz. Dans kurslarına kısa bir süre ayırarak, dans figürlerinizi öğrenebilirsiniz. İsterseniz özel ders alabilir, isterseniz de grup derslerine katılabilirsiniz. Ancak verimli bir ders olması için birçok çift özel ders almak ister.

Düğününüz için dikkat etmeniz gereken birçok şey var! Güzel bir düğün olmasını istiyorsanız, bizleri takip edip yazılarımızı okuyabilir ve bilgilenebilirsin;)

0 Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı