Düğün Dans Kurslarıyla İlgili Her Şey

Düğünde herkesin gözü sizde mi olmalı? O halde, düğün dansınız kusursuz olmalı! İşte, düğün dans kurslarıyla ilgili her şey bu paylaşımda!

Düğün dansı, düğün organizasyonu sırasında oldukça önemli konulardan biri olarak karışımıza çıktı. Unutulmaz bir düğünün ilk izlemini oluşturan unsurlar; giriş müziği ve ilk dans oluyor. Dans konusunda endişeliyseniz, bu endişenizi gidermek için dans kurslarından faydalanmanızı tavsiye ederiz.  Sizler için yazdığımız bu yazıda İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerimizde bulunan düğün dansı kurslarının; sizlere sunacakları paket programlarını mutlaka öğrenin. Aynı zamanda illerimizde bulunan dans kurslarından başlangıç fiyatları için bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca size verebileceğimiz en büyük tavsiyelerden biri; son yılların moda dans koreografileri hakkında bilgi almanızdır. Böylece düğün dans kursunda öğrendiğiniz tüm bilgileri düğün dansınızda kullanabilirsiniz. Şimdi bu konuları biraz daha detaylandırma zamanı!

Düğün Dansı Nedir? Ne Zaman Yapılır ve Nasıl Öğrenilir?

İlk dansınızı unutulmaz bir ana dönüştür! Dans koreografisi için kurslardan fiyat teklifi almayı unutmayın. Düğün dansı diğer deyişle ilk dans, evlenecek kişilerin kendi belirleyecekleri tema doğrultusunda (tutkulu, hareketli, geleneksel) düğün kutlamasının açılışını yapan ilk danstır. Bu dansların altında yatan temel amaç; çiftlerin bir ömür boyunca mutlu olması ve bu mutluluğun konuklara duyurulmasıdır.

Bu sebeple, düğün dansının sabit bir dans adımı yoktur. Aynı zamanda koreografisi ve müziği de olmayabilir. Düğün dansı olarak bildiğimiz dans türünü farklı dansları karıştırarak yapabilirsin.  İsterseniz geleneksel isterseniz de modern dans çeşitlerini seçebilir, özel koreografi ile bir çalışma yapabilirsin. Unutmayın ki düğün dansınızı kendinizde öğrenebilirsiniz ancak şehrinizde bulunan dans kurslarından destek almanız daha iyidir.

Düğün Dansı Ortalama Fiyatları Nedir?

Düğün dansı kursları yeni evlenecek olan kişilere birçok paket programı sunmakta. Aynı zamanda dans kursları, spesifik olarak belirli bir dans türünü öğrenmek isteyen kişiler için zaman ve taleplere uygun kurslar düzenler. Bu sebeplerden ötürü kursların paket fiyatları şu kriterlere göre değişir:

  • Düğün dansı çeşidi
  • Dans dersi sayısı
  • Özel ders/genel ders olması
  • Ek dans talepleri
  • Kursun bulunduğu yer

İstanbul Düğün Dansı Kursları ve Fiyatları

İstanbul düğün dans kursların fiyatları bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. İstanbul düğün dansı kurslarını Anadolu yakasından Avrupa yakasına kadar her yerde görebilirsiniz. Avrupa yakasında bulunan düğün dans kursları 200 TL'den başlayıp 800 TL'ye kadar çıkıyor. Anadolu yakası için dans kursları, 200-400 TL'den başlayıp 1000 TL'ye kadar çıkar. 

İzmir Düğün Dansı Kursları ve Fiyatları

İzmir düğün dans kurslarının fiyatları daha öncede bahsettiğimiz gibi bölgeden bölgeye değişir. Ancak çiftlerin talep ettiği dans çeşitleri fiyat konusunda daha da etkili oluyor. İzmir'de düğün dansı kurslarının bulunduğu bölgeler; Alsancak, Konak, Güzelyalı, Bornova, Karşıyaka ve Bostanlı'dadır. İzmir genelinde en çok tercih edilen dans paketleri;  damat halayı, Ankara misket, salsa, rumba, sirtak, vals, slow dans, zeybek ve ilk giriş dansıdır. Ancak bu sıralamanın dışında 2 dans paketi de çok talep görüyor ve bu paketler; tango ve vals'dır.

Ankara Düğün Dansı Kursları ve Fiyatları

Ankara düğün dans kursu fiyatları paketlerin içerisinde yer alan içeriklere göre; özel veya grup dans kursu talebine göre değişir. Genellikle özel ders almak isteyen kişilerin özel koreografi tercih ettiği bilinir. Ankara'da düğün dans kursları çoğunlukla Yenimahalle ve Çankaya bölgesinde bulunur. Her dans çeşidine uygun profesyonel eğitimlerine ulaşmanız mümkün!

Yöresel oyunlar arasından çok talep gören dans kursları şunlardır;  Zeybeği, Karadeniz Üç Ayak Horon, Halay ve Damat Halayı. Ankara Misket (Fidayda, Erik Dalı), Harmandalı, Çökertme ve Kerimoğlu'dur.

Düğünlerde Hangi Dans Çeşitleri Tercih Ediliyor?

Günümüzde ilk dans şekli tercihlere göre değişkenlik gösterir. Düğün dansı seçimi özellikle;

  • Evlenecek çiftin karakterleri ve kişisel tercihine
  • Düğün konseptine
  • Bölgesel özelliklere
  • Düğün mekânlarına göre değişiklik gösterir.

Burada ki en büyük etken evlenecek olan çiftin kişisel tercihidir.  Romantik bir çiftseniz muhtemelen tercih edeceğiniz dans türü; yavaş adımları ile meşhur vals, tutkulu danslarıyla tango ve rumbadır. Ancak eğlence temalı bir düğün gerçekleştirecekseniz sizlere tavsiyemiz; salsa, bachata ve swing türlerini tercih etmenizdir. Kimi çiftler ise geleneksel ve modern dans türlerini birleştirir. Bu çiftler tercihleri ile iki dans çeşidini barındıran koreografiler yapıyorlar. Örneğin; slow dans ile giriş yaptıktan sonra bir salsa dansıyla veya tango ile dansınızı devam ettirebilirsiniz.

Düğün konsepti çok önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Eğer vintage bir düğün konsepti tercih ediyorsanız, swing, lindy-hop gibi açılış danslarını tercih ederek düğününüzü unutulmaz bir hale getirin. Eğer renkli bir temaya sahip düğün planladıysanız ve romantik renkleri tercih ediyorsanız; salsa, rumba, vals veya tango sizin için en mantıklı dans tercihi olacaktır.

Bölgesel özellikleri tercih etmeniz ise bir düğün dans kursunda paket seçimini etkileyen bir tercihtir. Eğer bir Ege bölgesini temel alarak bir düğün planlıyorsanız, özellikle gelin Egeli ise sizlere tavsiyemiz; mutlaka Zeybek eğitimi almanızdır. Ayrıca belirtmek isteriz ki; Kerimoğlu Zeybeği, çökertme veya Harmandalı dans tercihinizi düğün dans kursu paketi içine ekleyebilirsiniz. Aslında en önemli şeyi bilmemiz gerekebilir, Zeybek türünün hangi bölgede oynandığını öğreniniz. İzmir ve Aydın yörelerinde bulunan kıyı Ege ve İç Ege zeybekleri farklılık gösterir. Farklı bir örnek ise;  bir Karadeniz temasına sahip düğün planlıyorsanız Karadeniz üçayak horonu dersi aldıktan sonra düğününüzü yapmanız en doğrusudur.

Dans Çeşitleri

Vals: ortaçağdan beri salon danslarının en popüler ve en çok tercih edilen dansıdır. Vals oldukça zarif bir dans olmakla birlikte asaletin kendisini simgeler. Dansı öğrenebilmeniz için 4-5 ders yeterlidir. 2 derste yaptığınız hataları düzeltebilirsiniz. Vals dansını seçen kadınlar prenses kesim ya da kabarık balo, kesimiyle sunulan gelinlikleri tercih etmesi ile mükemmel bir tercih yapmış olacaklardır. Çiftler kendilerini en güvende hissettikleri, kolay öğrenebilir ve adımları tekrarlı bir dans çeşididir.

Salsa: Ritmin her yanı sardığı, hareketli bir düğün teması seçenler için ideal bir giriş müziğidir. 5-6 ders alarak temel adımları öğrenebilirsiniz. Salsa dansı için gelinlerin asimetrik ya da kısa gelinlikleri tercih etmeleri önerilir. Dar alanda yapabileceğiniz yakın temasa dayalı dans figürlerinin tercih edilmesiyle; düğününüzü kır düğünü, tekne düğünü ya da sahil düğünü temasına uygun yapmanız gerekir.

Rumba: Ritimleri bakımından salsaya yakın olsa da salsadan daha fazla profesyonellik isteyen bir dans türüdür. Pozisyon dansı olarak tanınan rumba için çiftlerin diğer dans türlerine göre daha uzun bir süre ders alması gerekir. Temelde bazı figürlerin bir koreografi içerisine eklenebilmesi için 8-9 ders geçmesi gerekebiliyor. Özel bir performans göstermek isteyen çiftlerin tercihinde seçilecek kursa 3 ay gibi bir süreyle katılım gösterilmelidir. Bu kapsamda gelinlerin yırtmaçlı, kısa veya asimetrik kesime sahip gelinlikleri tercih etmeleri ile mükemmel bir tercih yapmış olacaklardır.

Tango: Tutkunun dansı olarak bilinen bu dans için temel koreografiyi tamamlamanız, 5-6 ders ile mümkündür. Bu dans için gerekli süreyi ayırmak ve iyi bir performans için çalışmak çok önemlidir. Giriş dansını tango ile başlatacak ve devam ettirecek kişilerin, düğünlerini yapacakları mekânda ön prova yapması önerilir. Bu kapsamda tercih edebileceğiniz gelinlikler; asimetrik kesim, yırtmaçlı kesim ya da kısa gelinliklerdir. Aynı zamanda midi boy gelinlikleri de tercih edebilirsiniz.

Bachata: Latin dansları arasında bulunan en hareketli dans figürlerine sahip dans çeşidi bachata! Özellikle de düğün dansı için bu tercihi yapan çiftlerin bu dans için özel bir koreografi hazırlaması ve birkaç dans çeşitlerini geçişler için kullanması önerilir. Çünkü giyeceğiniz gelinlik ile uzun süre bachata dansı yapmanız sizleri zorlayabilir. Koreografi çalışmayı tercih eden kişilere en büyük tavsiyemiz; 2 ay önceden dersinize başlamanızdır. Bachatayı seçen gelinlerin etek, düz kesim veya kısa gelinliğe sahip gelinlik modellerini giymeleri önerilir.

Zeybek: Yöresel danslar bakımından en çok tercih edilen Zeybek, Ege bölgesinde yapılan her düğünde oynanır. Zeybek dansının temel figürlerini öğrenebilmek için gerekli ders sayısı 6-8 arasındadır. Figürlerin koreografi düzeni ile eşi olarak oynanabilmesi için çiftlerin kesinlikle düğün mekânlarında prova yapmaları gerekir.

Swing- Lindy-Hop dansı günümüz çiftlerinin en çok öğrenmek istedikleri danslar arasında.

Swing-Lindy Hop: 1950 senelerinin rüzgârıyla Türkiye'ye de gelen bu dans çeşidi son zamanların en çok tercih edilen ve sevilen dansıdır.  Bu kapsamda Swing vazgeçilmez bir dans çeşidi olmuştur. Swing dans çeşidini öğrenmek gözüktüğü kadar kolay değildir. Bu sebeple temel hareketlere alışabilmek için 6 veya 8 ders görmeniz gerekir.

Kafkas: Yöresel danslardan biri olan Kafkas oyunu oldukça kurallı, sert mizaçlı ve ritmik bir oyun olarak bilinir. Çerkez halkının düğünlerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz Kafkas yöresel oyununu öğrenmek sanıldığı kadar kolay değildir. Temel hareketlere alışılabilmesi için 6-8 ders gerekir. Ancak hareketli bir temaya sahip düğün gerçekleştirecekseniz, bu süreye kesinlikle değecektir.

Sirtaki: Rum göçmenlerinin çoğunlukla tercih ettiği, Ege kıyılarında gerçekleştirilen düğünlerin çoğunda karşılaşabileceğiniz bu dans türünü halay olarak icra edebiliriz. 30'dan fazla figürü olan ve çeşitli kombinasyonlar ile tamamlanan bu dans türü, düğün dansları için belli figür ve koreografi içinde öğretilir.  Sanıldığı kadar kolay bir dans türü olmasa da, temel düzeyde sirtaki öğrenmek için 6 veya 8 ders gerekir. Düğün dans kursu paketi içinde Sirtaki dansını öğrenmek isteyen gelinler, genel olarak tüm gelinlik modellerini tercih edebilirler.

Slow Dans: Genel olarak düğünlerdeki dansların temel adımları olup 3 veya 4 ders ile öğrenmeniz mümkündür.

Karadeniz Horon: Karadeniz bölgesinde düğün yapacak kişilerin kesinlikle öğrenmesi gereken Karadeniz üçayak horonu hareketli, ritmik ve uyum içinde icra edebileceğimiz bir danstır. Düğün dans kursu paketinizin içinden horon tercih ederseniz; 6-8 ders ile öğrenmeniz mümkündür.

Roman: Roman havası kıvrak figürleri, sağlanan ritmik müzik ile bütün düğünlerin vazgeçilmezidir. Genel olarak her bölgede oynanan roman havası için sizlere sağlanan özel derslerden faydalanabilir veya grup derslerini tercih edebilirsiniz.

Hiphop: Hiphop müziğinin son zamanlarda kendini göstermesiyle birlikte hip-hop dansı gündeme gelmiştir. Aynı zamanda düğün kapanışlarında sıklıkla hip-hop dansını görmeniz normaldir. Düğün başlangıç dansı olarak da kullanmanız sizi çok havalı yapar. Düğün paketinde bulunan bu dansın temel figürlerine uyum göstermek çok kolaydır ve 4-5 ders ile öğrenmeniz mümkündür.

Halay Çeşitleri: Ülkemizde hemen hemen her yörede ortaya çıkan halay çeşitleri vardır. Anadolu'nun zengin ve kültürlü coğrafyası içerisinde gelin ve damadın memleketine göre gerçekleştirilecek düğünde o bölgenin halayına kesinlikle yer verilmesi gerekir. Bu bakımdan eşinizin ve sizin kültürünüz çok önemlidir. Düğün dans kursu paketlerine yöresel halaylarını ekleyebilirsiniz.

 Evet, bizden bu kadar! Evlenen sizler, çile çeken bizler yahu. Seç birini ve dansını et bize de bir videoyu çok görme!

0 Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı